Dzisiaj chciałam Wam powiedzieć co nieco o temperaturze ciał różnych zwierząt. Najpierw obejrzyjcie proszę krótki film, który opowiada o naszym niecodziennym znalezisku w piaskownicy. Zdarzenie to miało miejsce przedwczoraj. Zaraz po nakręceniu filmu jaszczurka została przełożona do garnka z piaskiem. Dzisiaj zrobiło się cieplej, jest 15 stopni i świeci słońce, więc musimy sprawdzić, czy zwierzątko nadal tam jest. :)

 

 

 Zwierzęta zmiennocieplne, to takie, których temperatura jest uzależniona od temperatury otoczenia. Sprawiają wrażenie jakby działały na baterie słoneczne, kiedy jest ciepło - są aktywne, kiedy temperatura powietrza czy wody spada, ich aktywność też zwalnia.

Zmiennocieplne są wszystkie bezkręgowce czyli na przykład owady czy pajęczaki, ale też niektóre kręgowce: ryby, płazy oraz gady*. Jaszczurka jest właśnie gadem. 

Czy opłaca się być zmiennocieplnym? Czasem tak. Zwierzęta zmiennocieplne mogą jeść mniej i rzadziej, bo nie zużywają energii z pożywienia na ogrzanie swojego ciała. Z drugiej strony, w czasie chłodów są nieporadne i bezbronne.

 

Jest też druga grupa zwierząt - organizmy stałocieplne. Temperatura ich ciał jest stała i niezależna od temperatury otoczenia. Zwierzęta te ogrzewają się dzięki procesom chemicznym zachodzącym wewnątrz ich ciał. Stałocieplne są ptaki i ssaki. Stałocieplny jest człowiek. Temperatura naszych ciał wynosi 36,6 oC bez względu na to czy mamy wiosnę, lato, jesień czy zimę. Wiecie, że psy są od nas cieplejsze w środku? Ich normalna temperatura to: 37,4 - 39,0 o Celsjusza, koty mają jeszcze wyższą: 38,1 - 39,2 oC. Natomiast ptaki mają zwykle ponad 40 oC! Nas przy takiej temperaturze, już by zabrali do szpitala z podejrzeniem ciężkiej choroby.

Stałocieplność jest super. Możesz biegać po śniegu, nie spędzasz zimy pod kamieniem, ale musisz więcej jeść, bo potrzebujesz energii z pożywienia również do tego, żeby ogrzać swoje ciało.

Ciekawostka: naukowcy twierdzą, że dinozaury były stałocieplne, tak jak ptaki. 

 

* Radek na filmie powiedział, że większość gadów jest zmiennocieplna, ale to nieprawda. Wszystkie gady są zmiennocieplne.

 

Aktualizacja :)

Nauczony doświadczeniem, żeby w biologii nie używać słów "nigdy" ani "zawsze", wolałem być ostrożny. Nie będę udawał, że znałem przypadek ciepłokrwistego gada, ale poszperałem i okazało się że mnie nos nie zawiódł:

pl.wikipedia.org/wiki/Teju_argentyński

www.newscientist.com/article/2074982-first-warm-blooded-lizards-switch-on-mystery-heat-source-at-will/ 

Radek

 

Zadanie: 

Poniżej umieściliśmy listę różnych gatunków zwierząt. Zastanów się nad każdym z nich. Czy jest to zwierzę zmiennocieplne czy stałocieplne? Jeśli nie znasz któregoś gatunku, sprawdź w internecie jak wygląda i do jakiej grupy należy.

 

kaczka krzyżówka, manat karaibski, xiongguanlong, zyzuś tłuścioch, zębacz smugowy, kraśnik sześcioplamek, żołna szkarłatna, agama brodata, ryjówka aksamitna, kumak górski, leniwiec dwupalczasty, wyrak upiór, kondor wielki, przypłaszczek granatek, złotokret zwyczajny, szpak balijski, świtezianka błyszcząca