Nie możemy Was na razie zaprosić do Motylarni, ale na łąkach rozpoczął się już sezon motylowy. Serdecznie zachęcamy do obserwacji.

Na wielu gościach Motylarni wrażenie robi wielkość motyli tropikalnych. Na przykład taka pawica atlas w upalny dzień mogłaby zastąpić kapelusz.

Tak to już jest, że owady tropikalne, nie tylko motyle, ale też rozmaite chrząszcze, bywają znacznie większe od tych żyjących w klimacie umiarkowanym. Dlaczego tak jest? Pamiętacie? Mówiliśmy o tym, że owady należą do organizmów zmiennocieplnych to znaczy, że temperatura ich ciał w dużej mierze zależy od temperatury otoczenia. W krajach tropikalnych nie ma zimy. Cały rok jest ciepło, motyle nie muszą zapadać w sen zimowy i zużywają niewielką ilość energii na ogrzanie ciała. Drzewa są zielone przez cały rok, dzięki czemu owady mają pod dostatkiem pożywienia. Gąsienice mogą jeść, jeść i rosnąć. Wszystko to sprawia, że w dżungli można znaleźć owady mierzące 10 czy 20 centymetrów.

Dzisiaj mam dla Was kartę pracy, która uzmysłowi Wam te różnice w rozmiarach. Zadanie porównuje ze sobą 4 motyle. Dwa z nich należą do rodziny rusałkowatych: nasza polska rusałka pawik i tropikalna piękność Morpho peleides. Dwa kolejne motyle to ćmy pawice: polska pawica grabówka i azjatycka pawica atlas.

Będzie z tym trochę pracy, życzę powodzenia!

Karta pracy nr 3