Storczyki przez wielu uważane są za na najpiękniejsze rośliny na Ziemi. Na całym świecie jest ich prawie 30 000 gatunków! To dwa razy więcej niż gatunków ptaków. Różnorodność form, barw i kształtów storczyków jest wprost oszałamiająca. W tropikach większość z nich to epifity - rośliny żyjące w koronach drzew, wrastające korzeniami w ich gałęzie. Las równikowy przez cały rok jest zielony, a dno lasu pozostaje w cieniu. To dlatego tropikalne kwiaty musiały przenieść się wyżej - na gałęzie drzew.

Być może masz w domu jakieś storczyki. Najpopularniejszy gatunek hodowlany to falenopsis. Falenopsisy mogą mieć różne kolory. Tak wygląda jeden z moich doniczkowych storczyków.

Przyjrzyj mu się. Wszystkie storczyki, choć tak różne, mają podobną budowę kwiatu. Można przez niego przeprowadzić tylko jedną symetrii, czyli linię, która dzieli kwiat dokładnie na pół. Spróbuj palcem wyznaczyć tę linię na zdjęciu.

Znawcy storczyków potrafią o nich opowiadać godzinami. To rośliny tajemnicze i wymagające. Niektóre obłędnie pachną, inne cuchną. Pojawiają się niespodziewanie po wielu latach od czasu, gdy ich małe nasionko upadnie na ziemię. Zdarza im się też na wiele lat zniknąć z danego stanowiska.

Storczyki rosną nie tylko w dżungli. W polskich lasach i na polskich łąkach też można je znaleźć! Być może również niedaleko Twojego domu. Obejrzyj uważnie film.

 

A teraz pora na zadanie. O storczykach, które udają owady i owadach, które udają storczyki.

Karta pracy nr 4