Stacja Badawcza

Stacja Badawcza

Serdecznie zapraszamy wszystkich młodych miłośników przyrody do naszej Stacji Badawczej.

Spotykamy się w każdą sobotę by prowadzić badania z różnych dziedzin nauki.

Zajęcia rozbudzają zainteresowanie biologią, chemią i fizyką, kształtują umiejętność obserwacji, odważnego stawiania pytań i wyciągania wniosków.

Warsztaty odbywają się w Klubie Twórcownia, w Miechowie przy ul. M. Konopnickiej 21.

Czytaj więcej »

Serdecznie zapraszamy wszystkich młodych miłośników przyrody do naszej Stacji Badawczej.

Spotykamy się w każdą sobotę by prowadzić badania z różnych dziedzin nauki.

Zajęcia rozbudzają zainteresowanie biologią, chemią i fizyką, kształtują umiejętność obserwacji, odważnego stawiania pytań i wyciągania wniosków.

Warsztaty odbywają się w Klubie Twórcownia, w Miechowie przy ul. M. Konopnickiej 21.

 

Grupa "0" - przedszkolaki, godzina 9.00, czas trwania zajęć 1h, cena 10 zł

Grupa "1" - wiek 7 - 13 lat, godzina 10.00, czas trwania zajęć 1h 30 min, cena 15 zł

Grupa "2" - wiek 7- 13 lat, godzina 11.30, czas trwania zajęć 1h 30 min, cena 15 zł

 

Prosimy o wcześniejszą rezerwację pod numerem telefonu: 781583513

 

 Program na maj 2017:

 

6.05 - "Schowaj pazury!" - zoologia
Na zajęciach przyjrzymy się dzikim kotom, uważanym przez wielu za najpiękniejsze zwierzęta na świecie. Poznamy gatunki z różnych kontynentów, ich obyczaje, tropy, budowę ciała. Zastanowimy się jak je chronić. Podyskutujemy też o wpływie kotów domowych na liczebność ptaków w Polsce. Jeśli ktoś z uczestników ma kota, którego by chciał i mógł przyprowadzić na zajęcia, proszę o kontakt.

 

13.05 - "Trzecie życie śmiecia" - ochrona środowiska, recycling art
Porozmawiamy o tym jak oszczędzać zasoby naszej planety i dbać to co nam zostało, a także czym kierować podczas robienia zakupów. Czy dzieci i ich wybory mogą mieć wpływ na jakość powietrza, liczebność orangutanów albo samopoczucie żółwi morskich? Czy sama segregacja odpadów rozwiązuje problem? Zbadamy te kwestie, podyskutujemy, a na końcu spróbujemy wyprodukować coś fajnego ze śmieci.

 

20.05 - "Przepraszam, czy to pański liść?" - dendrologia, zajęcia terenowe w miechowskim Parku Miejskim
Praktyczny kurs rozpoznawania gatunków drzew rosnących w parku na podstawie liści, kory, kształtu korony, kwiatów i nasion.

 

27.05 - Pierwsza Konferencja Naukowa Stacji Badawczej (!)
Dzieci przedstawią wyniki swoich pierwszych w życiu badań naukowych, obserwacji, podzielą się swoimi pasjami, spostrzeżeniami, wykonają eksperymenty. Już dzisiaj zapraszam na nią wszystkich, będzie to impreza otwarta, wstęp wolny. Miejsce: sala konferencyjna Urzędu Miasta i Gminy Miechów.

 

 

 

Tematy zajęć, które zostały zrealizowane do tej pory:

3 IX 2016, sobota

„Zapisane w skale” – paleontologia

Poznajemy zwierzęta i rośliny żyjące w erze mezozoicznej, łupiemy kamienie wapienne w poszukiwaniu śladów życia z odległych epok, na koniec tworzymy  własną skamielinę.

 

10 IX 2016, sobota

„Co w stawie piszczy?” – hydrobiologia

Pobieramy próbki z parkowego stawu i badamy tętniące w nim życie. Kontrolujemy chemiczne właściwości wody w miechowskich stawach. Poznajemy gatunki polskich ryb słodkowodnych.

 

17 IX 2016, sobota

„Co się dzieje w kwiatku?" – botanika

Zajrzymy do wnętrza kwiatu, dowiemy się czym jest transpiracja i fototropizm. Spróbujemy zmienić kolor margaretce, zbudujemy labirynt dla fasoli i przeprowadzimy sekcje różnych rodzajów kwiatów.

 

24 IX 2016, sobota

„Lekcja ciszy” – akustyka/ anatomia

Poznajemy budowę ucha. Na podstawie kilku doświadczeń dowiadujemy się czym są dźwięki i jaki wpływ na nasze zdrowie ma hałas. Dokonujemy pomiaru natężenia hałasu w różnych punktach naszego miasta.

  

1 X 2016 sobota

"Jestem, kim nie jestem" - ekologia, ewolucjonizm

Poznajemy pojęcia mimetyzmu, mimikry i doboru naturalnego. Przyglądamy się uważnie patyczakom i liśccom, dowiadujemy się o przedziwnych strategiach przystosowawczych różnych gatunków roślin i zwierząt. Na koniec "projektujemy" własne zwierzę.

 

8 X 2016 sobota

"Wykrztuś to z siebie" - zoologia, anatomia

Poznajemy najważniejsze gatunki ptaków drapieżnych w Polsce, a także zjadanych przez nie gryzoni. Przeprowadzamy sekcje wypluwek i próbujemy odtworzyć znalezione w nich szkielety myszy i nornic. 

 

15 X 2016 sobota

"A jednak się kręci" - fizyka, astronomia

Analizujemy zjawisko grawitacji, zastanawiamy się na jakich zasadach odbywa się ruch planet i satelitów w kosmosie, budujemy modele Układu Słonecznego, wprawiamy różne przedmioty w ruch.

 

22 X 2016 sobota

"Kapusta prawdę ci powie" - chemia nieorganiczna

Czym są kwasy, a czym zasady? Jak je rozpoznać? Poznajemy wskaźniki kwasowości i skalę pH. Przelewamy ciecze do probówek i zmieniamy im kolory.

 

29 X 2016 sobota

"Robimy własne mydło" - chemia nieorganiczna

Poznajemy reakcję zobojętnienia i dowiadujemy się, czym są sole. Zdobyte informacje wykorzystujemy do produkcji mydła.

 

12 XI 2016
"Z dużej chmury mały deszcz" (meteorologia)
Na tych zajęciach dowiemy się jak powstają różne zjawiska atmosferyczne. Własnymi siłami wyprodukujemy tęczę, deszcz, tornado i chmurę. Skonstruujemy też barometr, który umożliwi nam prognozowanie pogody.

 

19 XI 2016
"Ryby mają głos" (zoologia, anatomia)
Zajęcia tylko osób o mocnych nerwach. Przeprowadzać na nich będziemy sekcję pstrąga. Przyjrzymy się budowie wszystkich jego narządów wewnętrznych i pokrótce poznamy zasady ich działania. Dodatkowo obejrzymy prawdziwe jajo rekina i dowiemy się czy ryby piją wodę.

 

26 XI 2016

"Wykrztuś to z siebie" - zoologia, anatomia
Poznamy najważniejsze gatunki ptaków drapieżnych w Polsce, a także zjadanych przez nie gryzoni. Przeprowadzimy sekcje wypluwek i spróbujemy odtworzyć znalezione w nich szkielety myszy i nornic.

 

3 XII 2016
„Pomruk Hefajstosa" - geologia
Na tych zajęciach dowiemy się jak powstają skały wulkaniczne i nauczymy się je rozpoznawać. Dowiemy się gdzie na świecie występują aktywne wulkany, poznamy historię największych erupcji w dziejach, a na końcu zrobimy swój własny wulkan.

 

10 XII 2016
„Nie taka zwykła woda” – chemia, fizyka
Tego dnia wykonamy szereg prostych, ale efektownych doświadczeń z wodą, które pokażą nam, jak niezwykła jest to substancja. Poznamy jej właściwości fizyczne i chemiczne, zbudujemy modele cząsteczek, dowiemy się czym są ruchy kapilarne i napięcie powierzchniowe.

 

7 I 2017
„Przeprowadzka gacka” - zoologia
Poznamy najważniejsze gatunki polskich nietoperzy i ich obyczaje, zgłębimy też tajniki echolokacji. Na tym nie koniec. Własnoręcznie zbudujemy budkę lęgową dla nietoperzy i zawiesimy ją w tajemnym miejscu.

 

14 I 2017
„Więcej gazu” – fizyka, chemia nieorganiczna
Tematem zajęć są gazy. Wykonujemy szereg doświadczeń, które przybliżają nam naturę gazów. Dokładnie badamy właściwości tlenu i dwutlenku węgla. Budujemy modele cząsteczek, bawimy się ciśnieniem. Produkujemy własny napój gazowany.

 

21 I 2017
Wycieczka - "Krakowska Giełda Terrarystyczna"

 

28 I 2017
„Zimowe ptakoliczenie” – ornitologia (zajęcia terenowe)
Przyłączamy się do udziału w krajowej akcji Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Przez godzinę zgodnie z wytycznymi rozpoznajemy napotkane ptaki i liczymy je, a następnie wyniki wprowadzamy do ogólnopolskiej bazy danych. Ptakoliczenie możemy przeprowadzić w miechowskim parku, lub innym miejscu, które sobie ustalimy.

 

18 II 2017
"Zielona fabryka" - fizjologia roślin
Na warsztat weźmiemy zjawisko fotosyntezy. Porozmawiamy o chloroplastach i o tym jak zrobić jedzenie ze światła. Przeprowadzimy kilka doświadczeń na roślinach, żeby dowiedzieć się jak to naprawdę działa. Dowiedziemy też ponad wszelką wątpliwość, ze rośliny produkują tlen.

 

25 II 2017
"Ślad zbrodni" - kryminalistyka
Dowiemy się jak nauka wspiera detektywów w poszukiwaniu przestępców. Będziemy pobierać odciski palców, ust i zębów, sporządzimy mapy pamięciowe podejrzanych. Przyjrzymy się pod mikroskopem naszym włosom. Na koniec przeprowadzimy prywatne śledztwo.

 

 4.03. "Jak odchudzić labradora?" - fizjologia

Na zajęciach zajmiemy się dietetyką. Dowiemy się co to są kalorie i jak je spalamy, porozmawiamy o białkach, cukrach, tłuszczach, przestudiujemy skład różnych produktów spożywczych. Na zajęciach będziemy też gościć zaprzyjaźnionego labradora z nadwagą, dla którego opracujemy dietę i zestaw ćwiczeń.

 

11.03 "Oczom nie wierzę" - anatomia i fizjologia człowieka

Poznamy budowę oka, dowiemy się czym jest plamka ślepa, pręciki i czopki. Przekonamy się o roli mózgu w procesie widzenia i o tym, jak często ten mózg robi nas w konia.

 

18.03. "Kryształowa komnata" - chemia nieorganiczna

Czym są kryształy? Dlaczego wyglądają tak a nie inaczej? Jakie substancje mogą występować w postaci krystalicznej? Przyjrzymy się różnym kryształom, zbudujemy ich modele. Następnie założymy własne hodowle kryształów chlorku sodu i siarczanu miedzi (II).

 

25.03 "Zejdź na ziemię!" - gleboznawstwo
Dowiemy się czym tak naprawdę jest gleba, jak powstaje, jaki jest jej skład. Poszukamy różnic między glebą leśną i uprawną. W celach naukowych utaplamy się w błocie, następnie założymy nietypowe uprawy. W Twórcowni zagoszczą też nowe zwierzęta - dżdżownice. Uwaga! Na te zajęcia należy przyjść w gumowcach.

 

1.04.2017 - "Mądrzejsze od kury" (zoologia)
Z okazji zbliżającej się Wielkanocy na warsztat weźmiemy jaja. Przyjrzymy się ich budowie i poddamy je rozmaitym doświadczeniom. Poznamy różnorodność kształtów i barw jaj owadów, ryb, gadów, płazów i ptaków, a także dowiemy się jakie korzyści daje zwierzętom rozwój w jajach.

 

8.04.2017 - "Żabi skok" (herpetologia)
Wycieczka do Książa Wielkiego. Jedziemy tam, żeby towarzyszyć żabom w corocznych wędrówkach do miejsc lęgu. Będziemy pomagać im bezpiecznie przechodzić przez jezdnię.

 

22.04.2017 - "Złota proporcja" (geometria)
Dowiemy się czym jest symetria i poszukamy jej w świecie przyrody. Pobawimy się origami i samodzielnie zbudujemy kalejdoskopy.